انواع رزین

خدمتتون عرض کنم که رزین محصولی کاملاً همه کاره است ، چونکه کاربرد های مختلفی دارد. هر کدام از انواع رزین کاربرد خاص خودشان را دارند می توان از آن ها برای قالب سازی و شکل و فرم دلخواه استفاده کرد. رزین همچنین توانایی ترکیب و استتار به عنوان ماده ای را دارد که به آن میچسبد.

اکثر رزین ها از دو عنصر تشکیل می شوند ، یعنی رزین پایه و یک کاتالیزور (که یک سخت کننده است) . ترکیب دو عنصر منجر به یک واکنش شیمیایی می شود که به رزین اجازه می دهد تا انسجام و پیوند بین مولکول های آن ابجاد شود و سخت و مستحکم شود. مثلا  رزین UV فقط 1 جز دارد ، زیرا واکنش شیمیایی فقط در معرض نور UV قرار گرفتن رزین اتفاق میفتد. و رزین UV با قرار گرفتن در معرض نور UV سخت و منسجم میشود و به اصطلاح خشک میشود

انواع رزین : 
(1) رزین اپوکسی 
 (2)رزینUV
(3)رزین پلی استر
 (4)رزین پلی اورتان 

1🔴 رزین اپوکسی : 
رزین اپوکسی رزینی است که کاربردهای گوناگونی دارد از جمله زیورآلات , ظروف , ساعت ,فلوید آرت , و … که این کاربرد متنوع رزین اپوکسی باعث میشود که طرفدار های زیادی این نوع رزین پیدا کند.همچنین رزین اپوکسی یک نوع رزین بسیار بادوام است. قیمت به نسبت مناسبی دارد و به راحتی قابل دستیابی هست. نوع مختلف رزین اپوکسی ماندگاری بالایی دارد و سفارشی سازی آسانی هم دارد
از جمله نکات منفی که درباره این رزین میتوان گفت این است که رزین اپوکسی در مقابل نور خورشید زرد میشود و کیفیتش کم میشود و اینکه باید رطوبت محیط خیلی کم باشد چون رزین اپوکسی اصلا با رطوبت ساز گار نیست. 
 

2🔴 رزین UV : 
رزین UV مشابه رزین اپوکسی است اما از نظر فرایند تنظیم کلی و ساختار شیمیایی متفاوت است. در حالی که رزین اپوکسی دارای دو قسمت است که برای سخت شدن باید آن دو جزء باهم ترکیب شوند. هنگام قرار دادن رزین UV در معرض نور UV ، رزین UV به سرعت خشک میشودرزین UV زمان خشک شدن سریع تری نسبت به انواع دیگر رزین اپوکسی دارد همین یک نکته مثبت در مورد این رزین است . ولی قیمت بالایی نسبت به رزین اپوکسی دارد.رزین uv رو میتونید قبل استفاده رنگ کنید.مدت زمان قرارگرفتن رزین در معرض نور uv به اتدازه قطعه و ضخامت رزین بستگی دارد.
از طرفی رزین UV متأسفانه ماندگاری بسیار محدودی دارد و در مدت 6 ماه منقضی میشود. برای تنظیم محصول به یک لامپ uv نیاز دارید که میتواند یک وسیله پر هزینه هست . به همین خاطر در مقایسه با انواع دیگر رزین ، رزین uv نسبتاً گران استکه این بزرگترین عیب رزین uv است زیرا شما فقط می توانید لایه های نازکی بریزید و نمی توانید مساحت زیادی را پوشش دهید.

3🔴رزین پلی استر :
از رزین پلی استر در حالی که مشابه انواع رزین اپوکسی است می توان از آن برای ساخت مدل ها نیز استفاده کرد. شما بیشتر با کاربرد آن در ساخت قایق ، استخر و استخر آشنا خواهید شد. رزین پلی استر دارای ساختار الیاف است و به دلیل مقاومتی که در برابر آب دارد و مقاومت کلی آن شناخته شده است.
رزین پلی استر بسیار مقرون به صرفه است.هنگام استفاده از هر نوع رزین پلی استر ، زمان خشک شدن یا پخت را می توانیم خودمان تعیین کنیم زیرا بستگی به مقدار محلول سخت شدن هنگام استفاده از فرمول رزین دارد.همانطور که قبلا ذکر شد ، رزین پلی استر در برابر آب مقاوم است.
متأسفانه ، انواع رزین های پلی استر به دلیل بوی تند معروف هستند.روند کلی اختلاط این نوع رزین می تواند فنی و در نتیجه دشوارتر از انواع دیگر رزین باشد ، زیرا تعیین ترکیبات مورد نظر هنگام ترکیب این دو عنصر به خود شما بستگی دارد.در استفاده از رزین پلی استر ، مانند انواع رزین اپوکسی ، لازم است که این دو عنصر را با هم ترکیب کنید. این فرایند شامل افزودن محلول سخت کننده است. اندازه گیری دو قسمت برای  اطمینان از سخت شدن کافی مهم است. هنگام ترکیب این دو قسمت حتما باید کاملا باهم مخلوط شوند تا از نشست و و ته نشین شدن یکی از محلول ها در ته ظرف جلوگیری شود.

🔴 رزین پلی اورتان : 
  طور کلی ، پلی اورتان ها رزین های مصنوعی یا پلاستیک هایی هستند که در نتیجه واکنش چند افزودنی بین الکلهای دی الکل یا پلی ال و پلی ایزوسیانات حاصل می شوند.از رزین پلی اورتان مانند رزین پلی استر می توان برای ریخته گری قالب استفاده کرد. رزین پلی اورتان یک نوع رزینی است که بسیار متنوع است زیرا می توان از آن برای ایجاد مجموعه ای از محصولات استفاده کرد. این ویژگی به لطف خواصی است که به راحتی قابل دستکاری هستن. رزین پلی اورتان یک رزین بسیار بادوام است که با تنظیم گرما بسیار سخت می شود.

 انواع مختلفی از رزین پلی اورتان وجود دارد که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان محصولات پلی اورتان بسیاری را در داخل لوازم خانگی یافت و همچنین در صنعت خودرو به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع خاص از رزین ، پس از پخت ، بسیار مقاوم در برابر حرارت است .رزین پلی اورتان را می توان به راحتی مخلوط کرد ، زیرا دارای خاصیت جریان بسیار خوبی است ، همچنین استفاده از آن پر کردن یک منطقه یا قالب را آسان می کند.زمان سخت شدن رزین پلی اورتان بسیار سریع است.

رزین  پلی اورتان نسبت به رطوبت بسیار حساس است و می تواند واکنش هایی مانند کف را ایجاد کند.به منظور اطمینان از اینکه رزین پلی اورتان تحت تأثیر نور UV قرار نمی گیرد و درواقع حساسیتی نشان ندهد ، باید از یک افزودنی خاصی استفاده شود.رزین اپوکسی خاصیت چسبندگی بیشتری نسبت به رزین پلی اورتان داردپس از پخت قابل جوشکاری نیست در طی پخت و پز ، استایرن بوی شدیدی ایجاد می کند و در نتیجه یک خطر بالقوه برای سلامتی است.

4 دیدگاه برای “انواع رزین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *